Herzog & de Meuron
Project
2009-2015
Realization
2011-2015
345_CP_1511_782_RW_H
345_CP_1511_782_RW_H
345_CP_1511_775_RW_H
345_CP_1511_775_RW_H
345_CP_151127_717_RW_H
345_CP_151127_717_RW_H
345_CP_1512_713_RW_H
345_CP_1512_713_RW_H
345_CP_160122_718_RW_H
345_CP_160122_718_RW_H
345_CP_160504_702_RW_H
345_CP_160504_702_RW_H
345_CP_1510_759_RW_H
345_CP_1510_759_RW_H
345_CP_150918_707_BE_PRI
345_CP_150918_707_BE_PRI
345_CP_151127_711_RW_H
345_CP_151127_711_RW_H
345_CP_150918_706_BE_PRI
345_CP_150918_706_BE_PRI
345_CP_1510_753_RW_H
345_CP_1510_753_RW_H
345_CP_151127_712_RW_H
345_CP_151127_712_RW_H
345_CP_150918_705_BE_PRI
345_CP_150918_705_BE_PRI
345_CP_151127_709_RW_H
345_CP_151127_709_RW_H
345_CP_160122_702_RW_H
345_CP_160122_702_RW_H
345_CP_160122_707_RW_H
345_CP_160122_707_RW_H

Drawings

345_DR_121001_Site
345_DR_121001_Site
345_DR_121001_L2
345_DR_121001_L2
345_DR_121001_L4
345_DR_121001_L4
345_DR_121001_L7
345_DR_121001_L7
345_DR_121001_SEC_B-B
345_DR_121001_SEC_B-B

Team

Partners
Project Team
Michael Fischer (Associate, Project Director)
Stefan Segessenmann (Associate)
Mirjam Imgrüth (Project Manager)
Falk Schneemann (Project Manager)
Barbara Zeleny (Project Manager)
Florian Becker
Martin Knüsel
Nathalie Rinne
Tanja Thomae
Caesar Zumthor
Abdulfatah Adan
Farhad Ahmad (Visualizations)
Bruno de Almeida Martins (Visualizations)
Troels Andersen (Visualizations)
Edyta Augustynowicz (Visualizations)
Alexander Bartscher
Michal Baurycza (Visualizations)
Axel Beck
Nathalie Birkhäuser
Pascal Bögli
Caetano Braga da Costa de Bragança
Martin Brandsdal
Juliane Brantner
Leif Buchmann
Alexandra Butterworth
Zdeněk Chmel
Arianna Conca
Massimo Corradi (Design Technologies)
Dorothee Dietz (Visualizations)
Carmen Eichenberger
Felix Fassbinder
Francis Fawcett
Bruce Feng
Jenny Fetveit
Oliver Franke
Michal Gabas
Timothée Gauvin
Andrew Gibbs
Lena Göpfert
Salomé Gutscher
Adriana Hernández Arteaga
Elisabeth Hinz
Marc Hölscher
Roger Huwyler
Christoph Jantos
Tamara Jechnerer
Soran Jester
Sara Jiménez Núñez (Design Technologies)
Victor Julebaek
Leonard Kadid
Evert Klinkenberg
Denis Kolesnikov
Beatus Kopp
Kenzo Krüger-Heyden
Christina Liao (Visualizations)
Áron Lőrincz (Visualizations)
Jana von Mackensen
Alexandre Massé
Nadine Mauritz
Hania Michalska
Melk Nigg
Colm O’Brien
Argel Padilla Figueroa
Pedro Peña Jurado
Holger Rasch (Design Technologies)
Hendrik Christian Schikarski
Tilmann Schmidt
Katrin Schwarz
Günter Schwob (Workshop)
Jakob Seyboth
Sophie Shiraishi
Merethe T. Skjellvik
Alexander Stern
Michaela Stolcova
Ole Robin Storjohann
Kai Strehlke (Design Technologies)
Fumiko Takahama
Moritz Thierfelder
Raúl Torres Martín (Visualizations)
Luca Ugolini
Paul Vantieghem
Julie Wagner
Thomas Wagner
Ailish Walker
Viktor Westerdahl
Gerd Wetzel
Achim Winter
Fen Xiao
Mika Zacharias
Camillo Zanardini
Daniel Zarhy
Sjoerd Zonderland

Facts

Client
F. Hoffmann-La Roche AG, Basel, Switzerland
Links
www.roche.com

Location